Solomon Asch

Solomon Asch
Narození14. září 1907
Varšava, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Úmrtí20. února 1996 (ve věku 88 let)
Haverford, Pensylvánie, USAUSA USA
Alma materKolumbijská univerzita
Newyorská městská kolej
Městská univerzita v New Yorku
Povolánípsycholog a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléRutgersova univerzita
Brooklyn College
Pensylvánská univerzita
Massachusettský technologický institut
Harvardova univerzita
Swarthmore College
OceněníGuggenheimovo stipendium (1941)
Cena Americké psychologické asociace za význačný vědecký přínos psychologii (1967)
William James Fellow Award (1989)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Solomon Eliot Asch (14. září 1907 Varšava, Ruské impérium)20. února 1996 Pensylvánie, USA) byl polsko-americký sociální psycholog[1] židovského původu.

Byl 41. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.[2] Zajímaly ho především problémy vytváření dojmů, získávání prestiže ve skupině či šíření konformity ve skupině. Dospěl k závěrům, že skupina či sociální celek dominuje svým částem a zásadně ovlivňuje jejich charakter – tím se zařadil do širšího proudy gestaltismu. Zdůrazňoval, že žádný akt jedince nelze pochopit bez jeho sociálního kontextu. Nejznámějším se staly jeho experimenty, které dokazovaly, jak skupina ovlivňuje názory jedince, a jak je jedinec se skupinou konformní. Jeho hlavním mentorem byl Max Wertheimer, následně byl jeho žákem Stanley Milgram.

Asch žil i pracoval nadále v New Yorku. Vzal si za manželku Florence a měl s ní syna Petera, který se narodil, když žili v Brooklynu. Syn Peter se stal učitelem ekonomie na Rutgerské univerzitě, kde Solomon Asch také učil.

Asch měl úspěšnou kariéru jako psycholog, která trvala půl století. Poté, co držel celou řadu pedagogických pozic v New Yorku, a to i na Brooklyn College a New School for Social Research, učil 19 let na Swarthmore College, kde působil se skupinou předních psychologů, včetně Wolfganga Köhlera. Asch také působil jako profesor a ředitel Ústavu pro kognitivní studia na Rutgers University od roku 1966 do roku 1972. V roce 1972 se připojil k fakultě University of Pennsylvania jako profesor a působil tam jako emeritní profesor do roku 1979.[3]

  1. www.newworldencyclopedia.org [online]. www.newworldencyclopedia.org [cit. 2016-04-27]. Dostupné online. 
  2. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152
  3. Solomon Asch center [online]. [cit. 2016-04-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-06. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search